Metody wykrywania wirusa SARS-CoV-2, wykorzystanie mikroskopii elektronowej w badaniu koronawirusów, a także przyszłość lotnictwa i sposoby zastosowania nadprzewodnictwa – to tematy bezpłatnych webinariów „Dni otwarte ADAMED SmartUP” dla młodzieży zainteresowanej naukami ścisłymi i przyrodniczymi. Każde z zajęć zostanie po zakończeniu udostępnione YouTube ADAMED SmartUP.
Rozpoczęła się rekrutacja na bezpłatne warsztaty SmartUP Academy, organizowane w ramach programu ADAMED SmartUP we współpracy z Politechniką Warszawską. Nastolatkowie ze szkół ponadpodstawowych w wieku 14-19 lat zainteresowani naukami ścisłymi i przyrodniczymi mogą wybrać jeden z sześciu nieszablonowych tematów i dołączyć do weekendowych zajęć. W tym roku ze względu na pandemię COVID-19 jesienny cykl spotkań zostanie przeprowadzony w formie zdalnej. Uczestnicy wybranych zajęć otrzymają jednak pomoce dydaktyczne, które pozwolą im na przeprowadzenie części zadań praktycznych nawet na odległość.
Lato dobiega końca, a to świetna okazja na bliższy lub dalszy wyjazd. O czym pamiętać, aby móc w pełni cieszyć się odpoczynkiem i nasycić wzrok pięknem odwiedzanych miejsc? Prezentujemy krótką listę, która pomoże w przygotowaniach do ostatnich letnich wyjazdów.
Sierpień był miesiącem, w którym rynki akcji, przynajmniej zagraniczne, kolejny miesiąc wzrosły. pomimo istniejącym i w dalszym ciągu aktualnym przesłankom do rynkowej korekty. Patrząc na rynek z perspektywy Stanów Zjednoczonych, po wynikach największych technologicznych spółek trudno było znaleźć kolejne motory wzrostu na nowojorskiej giełdzie.
W połowie sierpnia startuje obóz naukowy 6. edycji programu ADAMED SmartUP. Weźmie w nim udział 50 szczególnie uzdolnionych uczniów, pochodzących z ponad 40 miast w Polsce. Ostatnie dwa tygodnie wakacji utalentowana młodzież spędzi na nauce m.in. programowania robotów, szycia chirurgicznego, czy poznając teorię komputerów kwantowych oraz współczesne metody badań w biologii molekularnej.
Letnie, nocne niebo obfituje w atrakcyjne zjawiska astronomiczne, w tym sławne spadające gwiazdy – Perseidy. Część z nich możemy obserwować gołym okiem, w przypadku innych przydatny będzie prosty teleskop, nawet ten samodzielnie skonstruowany w domu. Instrukcję, jak zbudować go za mniej niż 50 zł, będzie można poznać podczas najbliższego webinaru organizowanego w ramach programu ADAMED SmartUP. Otwarte spotkanie online odbędzie się 30 lipca o godz. 17.30.