Z każdym rokiem wydłuża się lista profesji, w których komputer jest niezbędnym elementem do wykonywania codziennych obowiązków. Nawet zawody skoncentrowane na pracy z ludźmi wymagają coraz więcej „ekranowej” pracy. Niepokojący jest również fakt, iż na cyfrowe zmęczenie wzroku narażone są coraz młodsze osoby. Millenialsi dorastający w okresie boomu technologicznego funkcjonują w cyfrowym świecie zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Szacuje się, że młodzi ludzie w wieku 18-29 lat spędzają przy monitorach nawet 6 godzin dziennie[1].
Cyfrowe zmęczenie wzroku
Ludzkie oko powinno mrugać od 15 do 20 razy na minutę, dzięki temu może utrzymać prawidłowe nawilżenie, o czym wiele osób zapomina przy wielogodzinnym wpatrywaniu się w ekrany. Już po dwóch godzinach może to prowadzić do suchości i zaczerwienienia oczu, a tym samym odczuwalnego dyskomfortu. Nadwyrężenie oczu może powodować również utrzymujące się przez dłuższy czas nieostre widzenie, niebezpieczne dla codziennego funkcjonowania. Długotrwałe wpatrywanie się w ekrany skutkuje takimi problemami jak: zaburzenia koncentracji, zmęczenie, dyskomfort oczu i bóle głowy. Wiążą się one z dużym wysiłkiem jaki oczy, muszą podejmować, aby widzieć wyraźnie wszystko, co wyświetla się na monitorach. Wszystkie te objawy są efektem cyfrowego zmęczenia wzroku.
Odpowiedzią na realny problem dzisiejszych czasów jest wprowadzone niedawno na rynek rozwiązanie - soczewki iWear Oxygen Relax, które stworzono nie tylko do korekty wad wzroku, ale również z myślą o osobach narażonych na wpływ urządzeń mobilnych. Soczewki dbają bowiem o lepsze nawilżenie oka oraz zmniejszają jego obciążenie akomodacyjne podczas pracy z wykorzystaniem ekranów. Zapewniając stały dopływ tlenu, łagodzą zmęczenie spowodowane przebywaniem w cyfrowym świecie.
Nowe soczewki działają lepiej, gdy ich noszenie łączy się z dodatkowymi działaniami, mającymi odciążyć zmęczone oczy . Jedną z najprostszych metod jest stworzona w USA zasada 20-20-20. Co 20 minut powinno się robić 20-sekundowe przerwy, przenosząc wzrok na obiekty oddalone o 20 stóp (czyli ok. sześciu metrów). Oczy odciążyć można również takimi sposobami jak: wodzenie nimi, częste ich otwieranie, poruszanie w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, a potem w drugą stronę. Istotne jest również by w pomieszczeniu, w którym znajdują się komputery znajdowało się dużo zieleni, która minimalizuje wpływ szkodliwego promieniowania i zapewnienia oczom relaks.
[1] Dane YouGov; Eye Fatigue Research 2016
All rights reserved 2013 - 2024; Deweloper Ads-Center.NET