NEWSLETTER

Jesteś dzinnikarzem? Wybierz firmy z których chcesz
dostawać informacje prasową wprost na własną
skrzynke e-mail.
ZAPISZ SIĘ

WYSZUKAJ

Światowy Dzień Wzroku - wyniki badań jak Polacy dbaj o swój wzrok

2021-10-14 07:15:00

Przemęczenie i zaniedbane zasady BHP.
Nowa sonda pokazuje, jak pracują oczy Polaków.

Wielogodzinny codzienny wysiłek bez przerw, brak odpowiedniej ochrony i ciągłe zmęczenie – oto rzeczywistość milionów polskich oczu. Wyniki najnowszej sondy Vision Express pokazują, że Polacy niedostatecznie dbają o warunki ich pracy. Hasło tegorocznego Światowego Dnia Wzroku – #LoveYourEyes – to zatem aktualny apel o zmianę codziennych nawyków i większą troskę o oczy. Zacząć najlepiej od badań, dostępnych bezpłatnie właśnie w ramach obchodów tej inicjatywy.

Ciężkie warunki pracy

Jak pokazują wyniki najnowszej sondy zrealizowanej na zlecenie Vision Express[1], już 41% Polaków wpatruje się w ekrany urządzeń takich jak smartfon, komputer czy telewizor przez ponad 5 godzin dziennie. Jednocześnie 42% z nas nie zawsze dba o odpowiednie oświetlenie pomieszczenia, a 8% nie dba o nie nigdy. Co gorsza, 63% ankietowanych w trakcie tych wielogodzinnych czynności nie pilnuje dostatecznie tego, by regularnie robić przerwy.

- Nasze oczy pracują zarówno w firmach i biurach, jak i później w domu, wykonują więc codziennie ogromny wysiłek. Aby jak najdłużej cieszyć się dobrym wzrokiem, trzeba poważnie traktować BHP dla wzroku. Zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy jeszcze więcej czasu spędzamy przed ekranami, w zamkniętych i sztucznie oświetlonych pomieszczeniach – zwraca uwagę dr n. biol. Robert Grabowski, Dyrektor Medyczny Vision Express.

Niedostateczna dbałość o oczy przekłada się na konkretne problemy. 68% ankietowanych regularnie odczuwa zmęczenie oczu w trakcie pracy przed ekranem, z czego 37% – często lub codziennie. To zmęczenie utrzymuje się zresztą dłużej – 68% badanych skarży się na nie także wieczorami, już po wyłączeniu laptopa czy telewizora. 

Brak ochrony, nieodpowiednie narzędzia

Uciążliwe dolegliwości nie skłaniają nas jednak do tego, by udzielić naszym oczom odpowiedniego wsparcia. Niemal trzy czwarte Polaków nie stosuje ochrony przed światłem niebieskim emitowanym przez ekrany urządzeń cyfrowych, a połowa nie chroni oczu przed promieniowaniem UV.

Ekrany smartfonów czy komputerów emitują światło niebieskie w natężeniu, które może być bardzo męczące dla naszych receptorów, może też zaburzać cykl okołodobowy organizmu, utrudniając zdrowy sen. Ponadto, światło niebieskie podejrzewamy, a w odniesieniu do promieni UV jesteśmy pewni tego, że mogą one uszkadzać siatkówkę. Dlatego okulary z filtrem światła niebieskiego do pracy przy komputerze, a z filtrem UV na zewnątrz to podstawowe środki ochronne dla naszych oczu – przypomina dr Grabowski.  

Kolejny problem stanowią zbyt rzadkie kontrole u specjalisty i jednoczesne korzystanie z nieodpowiednich okularów. 53% z nas bada wzrok rzadziej niż co dwa lata, a 8% nigdy nie było na badaniu. Większość Polaków jest więc na bakier z zaleceniem, by taką wizytę odbyć przynajmniej raz na 12 miesięcy. Regularne kontrole w razie potrzeby pomogą szybko i fachowo dobrać właściwą korekcję wzroku. Niestety, jedna trzecia z nas woli ryzykować, korzystając z tzw. okularów do czytania, zakupionych samodzielnie w aptece lub drogerii.

Troska o wzrok nie tylko od święta

Aby rozbudzić w Polakach większą wrażliwość na potrzeby oczu, Vision Express włącza się w obchody Światowego Dnia Wzroku, przypadającego 14 października. W dniach 11–14.10 w godz. 10.00–12.00 we wszystkich salonach można wykonać bezpłatne badanie optometryczne.

- Specjalistyczna kontrola wzroku to najlepsze urzeczywistnienie hasła Love Your Eyes – „kochaj swoje oczy” – towarzyszącego tegorocznej edycji Światowego Dnia Wzroku. W Vision Express chcemy, by było to jak najłatwiejsze – podsumowuje dr Grabowski.

Mapa salonów i zapisy na badania dostępne są za na www.visionexpress.pl.

 

[1] Cytowanie możliwe bez ograniczeń pod warunkiem podania źródła: sonda przeprowadzona na zlecenie Vision Express za pośrednictwem platformy Medonet na próbie 5 139 osób dorosłych, we wrześniu 2021.

WSPÓŁPRACUJEMY z:

Zaufali nam: